Ansæt dynamiske og fleksible lederressourcer hurtigt..

eller kombiner det evt. med en Interim Management løsning så I får en Try&Hire løsning. Kandidaten starter inden for 10 dage og overgå til fast stilling f.eks. efter 6 mdr. Større fleksibilitet får du ikke!

Ny topleder/leder på plads indenfor
10 arbejdsdage! 

Vi har specialiseret os i hurtig lederrekruttering med udgangspunkt i Danmarks bedste talentbank af prækvalificerede og interviewede topleder/lederkandidater.
Uanset hvilken lederressource du står og mangler, har vi en løsning der matcher dine udfordringer. Vores team af meget erfarne Business Partners står parate - med kort varsel - til at indgå i en dialog om at finde frem til den helt rigtige løsning der matcher jeres specielle behov.
Vi er så fortrolige med vores hurtige lederrekrutterings koncept, at vi garantere at du kan have en ny topleder/leder på plads inden for 10 arbejdsdage.
I de tilfælde hvor situationen kræver en særlig løsning, kan vi kombinere en hurtig lederrekruttering med en Interim Management løsning. Vi hjælper jer med en Interim Manager, der efterfølgende kan overgå til permanent ansættelse, eller opsiges med 30 dages varsel. Det kalder vi fuld fleksibilitet eller Try & Hire.

Vi udfører topleder/leder rekruttering indenfor en bred vifte af funktionsområder:

  • Administrerende direktør 
  • Økonomidirektør/chef
  • IT direktør/leder
  • Forandringsleder
  • Direktør
  • Facilitet Manager
  • HR direktør/leder
  • Marketing direktør/leder
  • Fabriks- og produktionsdirektør/leder
  • Salgsdirektør/leder
  • Supply Chain Manager

Vores tilgang til hurtig topleder/lederrekruttering
Når der opstår en situation med en ledig topleder/lederstilling medfører det som regel en turbulent situation både for organisationen som helhed og specielt for den øvrige ledelse der så ofte må bruge en del ekstra ressourcer på at afhjælpe situationen. For ikke at miste momentum i den daglige ledelse tilbyder Nextt Management en speciel hurtig lederrekrutteringsproces hvor vi stiller vores prækvalificerede og forandringsparate ledertalenter til rådighed i samspil med dig og vores Business Partners.
Vore kunder er både store C20 selskaber og små mellemstore virksomheder inden for den private og halvoffentlige sektor. Vi arbejder ikke med statslig- og offentlig forvaltning.

Hvordan kan vi hjælpe

Det er altid en erfaren Business Partner vi stiller til rådighed der sammen med dig finder frem til den rigtige løsning. Den Business Partner som du indgår aftale med, er også den der løser opgaven indtil ansættelsen er gennemført. Og efterfølgende vil det også være den samme person der servicere dig/jer i forhold til den konkrete opgave og evt. nye opgaver.

Vores tilgang til samarbejdet altid er med udgangspunkt i Nextt Managements værdigrundlag omkring åbenhed, ærlighed, gensidigt respekt og fairness.

Med vores helt specielle tilgang til prækvalificerede topleder/leder talenter er vi godt klædt på til at løse jeres lederrekrutteringsopgaver der hvor hastighed, kompetence, dynamik, fleksibilitet og forandringsvillighed er en afgørende faktor. 

Du modtager en prækvalificeret liste med topkandidater i løbet af få dage, ikke uger, i modsætning til traditionel topleder/leder rekruttering og headhunting.
I de tilfælde hvor der kan være usikkerhed omkring løsningen i forhold til tid og kompetence, kan vi tilbyde en kombination af Interim Management og lederrekruttering.

Inden du møder de udvalgte topkandidater er de screnede og interviewede. Deres referencer vil være kontrolleret, og cv'er valideret.
 

Hvad kan vi tilbyde

Vi har gennem en årrække opbygget et forretningskoncept hvor udvalgte topledere/lederkompetencer hurtigt kan aktiveres ved en dedikeret og målrettet personlig indsats af vore erfarne Business Partners.

Det er et samspillet mellem en helt speciel topleder/leder talentbank, teknologi, hands-on og indlevelse i vores kunders behov og udfordringer, der gør at vi finder den bedste topleder/leder til stillingen.

Vi formidler rekrutteringsopgaver af topledere/ledere og chefer på alle niveauer fra kr.700K til kr. 4.000K pr. år, der er udvalgt på deres kompetence, erfaringer og personlighed inden for alle funktionsområder og faglige discipliner.

Vi er ikke en jobportal, men en full-service, personlig forretningsservice indenfor topleder/leder rekruttering med speciale i hurtig formidling af forandringsparate, dynamiske og fleksible topleder/ledere.

Som fundament for virksomhedens ressourcetilgang arbejder vi med Danmarks bedste topleder/leder talentbank, som vi inddrager og aktiverer i rekrutteringsopgaverne.

Hurtig liste af kvalificerede lederkandidater
Omkostningerne ved en ubesat ledende stilling kan være store, og det kan lægge en stor byrde på resten af ​​lederteamet og organisationen. Vi er meget beviste om at hastighed kan være en afgørende faktor, men det vigtigste for os er at finde den den rigtige person til hver enkel nøgleposition.

Vi lytter
Det er vores Business Partnere der møde dig, og som du vil drøfte alle relevante forhold med omkring opgaven.

På baggrund af en detaljeret udarbejdet jobprofilbeskrivelse, der er godkendt af dig, vil vi aktivere vores unikke talentbank af prækvalificerede topleder/leder kandidater.

På trods af mangfoldigheden af topleder/leder i vores talentbank, kan det i nogle tilfælde være en fordel at supplere med en søgning i de åbne lederdatabaser, men det vil altid være situationsbestemt og i samråd med dig.

På et fælles møde præsentere vi altid de udvalgte topkandidater, hvor du har mulighed for at stille uddybende spørgsmål.

Før de udvalgte topkandidater bliver præsenteret har vi tjekket deres referencelister og valideret deres CV’er, så der ingen skjulte overraskelser er.

En til en service
Den tid vi hver især bruger på at sætte os ind i at forstå opgavnes sammenhæng, vil ikke bliver overleveret til en anden person i Nextt Management. Den Business Partner du møder i den indledende fase, er også den samme som du har din fortrolighed med i hele processen frem til ansættelsen.

Fleksibilitet
Vi er kendte for vores dynamik og fleksibilitet og det at altid levere mere end du kan forvente. Det har flere gange givet sig udslag i at vi har præsenteret kandidater med en anderledes profil end som først tiltænkt, men alligevel blev den foretrukne og udvalgte kandidat.

Når vi i talentbanken søger et konkret topleder/lederjob gør vi det på tværs af funktioner, steder og brancher. Talentbanken har mange ressourcer med stor ekspertise og erfaring med forandringsledelse fra både danske og internationale virksomheder/koncerner.

Kombination af Interim Management og permanent karrierestilling
Hvis situationen er den at der er mange forandringer der skal tages hånd om nu og her, kan vi tilbyde en Interim Management løsning, hvor vi straks indsætter en erfaren Interim Manager i en given periode. Parallelt hermed opstarter vi en normal lederrekrutteringsproces der har til hensigt at afløse Interim Manageren når timingen herfor er optimal i den givne situation.

Denne løsning er den rigtige for de kunder der erkender forskellen i kompetencekravene til kriseledelse i akutte situationer og ledelse som følger en planlagt strategi.

Erfaring skaber succes
Stort set alle topleder/leder kandidater vi har i vores talentbank har mere end 20 + års erfaring på tværs af brancher, funktioner og virksomheder. Mange af kandidaterne har både haft et karriereforløb som ansatte og som selvstændige konsulenter. Det er denne kombination der i mange tilfælde giver de bedste betingelser for at vi kan levere den rigtige kandidat med størst mulighed for succes.


 

Headhunting

Headhunting er som udgangspunkt en forretningsservice hvor man forsøger at overbevise en kandidat i en karrierestilling til at skifte til en ny karrierestilling i en anden virksomhed. Argumentet herfor er at de bedste kandidater allerede er ansat i præcis den funktion og med den erfaring, som en anden virksomhed kan gøre brug.

Det opfattes som regel som om at Headhunting er en meget logisk tilgang til besættelse af topleder/leder, og det har da også været praktiseret i adskillige år. Men i takt med de nye omskiftelige tider, brugen af internettet og elektroniske processer, er denne rekrutteringsproces trådt i baggrunden til fordel for mere effektive processer som bygger på en større differentiering hvorpå topkandidater kan aktiveres.

De forholdsvise store honorarer som Headhunting firmaer oppebærer står ikke mål med hvad andre mere effektive metoder kan generere af kvalificeret topleder/ledere kandidater, der hurtigt kan starte i jobbet. Det sammen med at udvalget af Headhuntede topledere/leder typisk vil være langt mindre end ved moderne rekruttering processer, gør at valget af rekrutteringsmetode bør være Executive Recuritment frem for Headhunting.

Nextt Management har udviklet et forretningskoncept, hvor vi kan generere topledere/ledere på en langt hurtigere og mere økonomisk måde end ved traditionel Headhunting.

Vores alternativ til Headhunting
Globalisering, et omskifteligt arbejdsmarked, forbedret teknologi og kommunikation har gjort verden mindre. Hos Nextt Management anvender vi en bred vifte af online metoder til at identificere egnede kandidater, der matcher dine behov. Vi arbejder alene i Danmark med et lukket netværk af topledere/leder på mere end 2.500 prækvalificerede kandidater og på international plan med mere end 100.000. Det betyder, at vi med stor sandsynlighed allerede har kandidater som matcher dine ønsker, hvilket gør, at vi langt hurtigere kan præsentere kvalificerede kandidatemner i forhold til Headhunting.

Vi er ret sikre på at vi med vores forretningskoncept omkring Fast Executive Recuitment kan tilbyde de bedste topledere/ledere, men inden du vælger rekrutteringsmetode bør du overveje de svagheder der er ved traditionel Headhunting:

Tidsaspektet ved Executive Headhunting
Normalt kan det tage uger og måneder inden en kvalificeret kandidat kan præsenteres, da markedet først skal screenes, kandidater skal interviews og der skal tjekkes referencer. Og når headhunteren har fundet en egnet kandidat, kan det tage yderligere uger eller endda måneder inden forhandlingerne om betingelser og fratrædelsesordninger/fristelser er på plads. Den tid der går, er ofte omkostningskrævende og kritisk for virksomheden, så hvorfor vente, når der findes andre metoder der er bedre, hurtigere og billigere.

Omkostninger ved Executive Headhunting
Normal vil lønnen til en Headhuntet kandidat være højere end ved en hurtig Fast Executive Recuitment, da der skal flere økonomiske fordele til for at tilfredsstille en Headhuntet kandidat til at skifte fra sit nuværende job. Endvidere kræver Headhunteren normalt et højt forudbetalt honorar uden garanti for besættelse af jobbet. Vores forretningskoncept er altid no cure no pay med garanti for, at vi kan præsentere kvalificerede kandidater inden for 10 dage. Og vores garanti fortsætter når kandidaten er ansat, idet vi giver jer 24 mdrs. reklamationsret, hvis I opsiger kandidaten.

Stor risiko for at den Headhuntede kandidat springer fra
Vi hører ofte at den kandidat som er blevet udvalgt via Headhunting springer fra i sidste øjeblik pga. personlige årsager, hvorved flere måneders arbejde går tabt. Det kan yderligere udsætte ansættelse, da flere processer må gå om. Den næste kandidat der præsenteres er det så den bedste eller næstbedste!
Med Nextt Management’s Fast Executive Recuitment koncept vil du altid blive præsenteret for min. 2 og maks. 3 topkandidater som alle opfylder de stillede kravene krav.

Hvor sikker er Traditionel Headhunting på at finde den rigtige kandidat?
Udgangspunktet for en Headhunter er at starte søgningen i den industri hvor kunden selv arbejder. Det gør at der allerede fra begyndelsen er sorteret et stort antal kvalificerede kandidater fra.

Virkeligheden er i dag, at et stort antal ledere med stærke, relevante kompetencer til en bestemt rolle, men ikke nødvendigvis behøver at være en del af en bestemt branche som kunden selv. De fleste har haft skiftende kompetenceansvar og brancheerfaring og kan endog have været Interim Managers, freelancer eller haft egen virksomhed.

De fleste Headhunting firmaer har indarbejdet i deres kontakter, at de ikke må lave headhunting i din virksomhed i en given periode efter at du har ansat en ny leder. Dette for ikke at ”kannibalisere” på den kandidat som du lige har ansat.
Så på den ene side er det godt med brancheerfaring og personligt kendskab som udgangspunkt for Headhuntning, men på den anden side kan Headhunteren ikke bruge deres kundebase inden for branchen til at finde nye kandidater i.

Så hvis du tror, ​​du har engageret en Headhunter til at finde en ny kandidat blandt jeres kollegaer i branchen, vil det i mage tilfælde ikke være muligt pga. kontraktlige bindinger. Og alt andet lige vil det betyde, at arbejdet med at finde egnede kandidater for svært ved at ligge inden for de rammer som du normalt ville have forventet. Jobbet for Headhunteren vil være snævret ind til kandidatemner, der ikke er indenfor deres egen kundekreds i branchen.
 

Forandringsparate ledere

Ledere introduceret af Nextt Management skal som minimum have lederegenskaber og et kompetenceniveau, der svarer til de bedste i det team, hvori de skal indgå.

De fleksible ledere der er tilknyttet Nextt Management, kommer med erfaringer fra forskellige sammenhænge og har alle haft succes med ledelsesansvar i dynamiske organisationer, hvor forandringsprocesser har været en naturlig del af deres arbejde.

Nextt Management råder både over ledere med en bred kompetence fra forskellige brancher og organisationer og mere specialiserede ledere, men fælles for dem alle er, at de har opnået synlige og værdiskabende resultater.

Alle vores ledere har taget et aktivt valg om at gøre karriere i forandringsparate organisationer. Det sikrer, at du som kunde kan forvente en hurtigere realisering af målsætningen.


 

Forandringsparate teams

Vi sammensætter lederteams til den konkrete situation. Vi har erfaring med både teams på strategisk niveau og operationel niveau, hvor der bliver indsat en teamleder/projektleder.
Teamlederen vil være den ansvarlig i forhold løsning, indsats og resultater samt afrapportering til virksomheden.

Leder talentbank
Når vi skal løse en opgave tager vi altid udgangspunkt i vores bank af prækvalificerede ledertalenter på over 2250 direktører, ledere og konsulenter der spænder over disciplinerne:

  • Supply Chain & Logistik
  • Projektledelse
  • Business Improvement
  • Call Center
  • IT
  • Human Resources
  • Manufacturing and Operations
  • Six Sigma
  • Lean Manufacturing
  • Outsourcing
  • Sales
  • Customer Service
  • Finans
  • Marketing

 

International leder rekrutering

International Executive Recruitment

Vi formidler både Interim Management og Executive Recruitment til virksomheder der opererer internationalt /globalt.

Er der et ønske om at ”prøve” kandidaten inden en fastansættelse, vil det være muligt ved en kombination af Executive Recruitment og Interim Management.

Internationale erfaringer
Vi har på egen hånd og via vores internationale samarbejde i SMI (Senior Management International) gennemført en lang række succesfulde topleder/leder rekrutteringer i udlandet både for danske og internationale kunder.
Vores internationale danske kunder har ofte haft et behov for at kunne besætte et lederjob i udlandet med en dansk leder der har international erfaring. Det er vores specialer og der, hvor vi på kvalitet og hastighed adskiller os fra de fleste andre!


Vi samarbejder med og har internationale partnere i:

  • France - ProCadres International
  • Germany - Alpha Management GmbH
  • Hungary - Interim Management Resourcing
  • Italy - Temporary Management & Capital Advisors
  • Japan - Japan Interim Management
  • Netherlands - de Roo Management & Advies
  • Spain - Global Management Task (GMT)
  • Sweden - Mason Management
  • Switzerland - Top Fifty Interim Management
  • United Kingdom - PILOTpartners
  • USA - Forte’ One - http://www.forteone.com/
http://www.seniormanagementinternational.net/

og associates partner i
Austria, Brazil, Bulgaria, China, Czech Republic, Mexico, Poland, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, United Arab Emirates

Kernen i vores forretningsservice er vores talentbank af prækvalificeret internationale lederkandidater. Vi har så stor kritisk masse af tilgængelige ledertalenter at vi kan garantere en hurtig ansættelsesproces, så din virksomhed ikke mister momentum og målopfyldelse.

Vores internationale ledere
Når vi bruger vores eget ledertalentnetværk af både nationale og internationale kandidater, kan vi hurtigt identificere kvalificerede kandidater der matcher dine behov.

Nogle af de opgaver som vi har løst har været:
 

  • Implementering af ny international operation
  • At fungere og samarbejde decentralt i et andet land i forhold til moderselskab
  • Forbedre salg, indtjening og vækst på nyt marked
  • Supply Management og global indkøb
  • Tilførsel af ny kapital og omstrukturering
  • Financial management CFO
  • Shared services og herunder IT
  • HR discipliner på tværs af landegrænser
  • m.m.
Vores internationale ledertalent bank omfatter en bred vifte af discipliner, såsom:

  • Administrerende direktør
  • Direktør
  • Økonomi- og finansdirektør - leder
  • IT direktør - leder
  • Forandringsledelse og innovation
  • Turnaround ledelse
  • Faciliteter Managers
  • HR-direktør - manager
  • Salgsdirektør - leder
  • Marketing direktør - leder
  • Produktionsdirektør - leder
  • Kvalitetsdirektør - leder
  • Indkøbsdirektør - leder
  • Logistik direktør - leder
  • Supply Chain Manager
  • Projektdirektør - leder
der dækker alle brancher, industrier og services.

Hvad kan du forvente!
At det altid er en Business Partner vi stiller til rådighed sammen med dig om løsning af opgaven. Den Business Partner du møder up front og indgår aftale med, er også den, der løser opgaven indtil ansættelsen er gennemført. Efterfølgende vil det også være den samme person, der servicerer jer i forhold til den konkrete opgave og evt. nye opgaver.

At vores tilgang til samarbejdet altid er med udgangspunkt i Nextt Managements værdigrundlag omkring åbenhed, ærlighed, gensidigt respekt og fairness.

Med vores helt specielle adgang til prækvalificerede internationale topleder/leder talenter er vi godt klædt på til at løse jeres lederrekrutteringsopgaver, der hvor hastighed, kompetence, dynamik, fleksibilitet og forandringsvillighed er en afgørende faktor.

At du modtager en prækvalificeret liste med internationale topkandidater i løbet af få dage, ikke uger, i modsætning til traditionel topleder/leder rekruttering og headhunting.
I de tilfælde hvor der kan være usikkerhed omkring løsningen i forhold til tid og kompetence, kan vi tilbyde en kombination af Interim Management og lederrekruttering.

Inden du møder de udvalgte internationale topkandidater er de screenet og interviewet. Deres referencer vil være kontrolleret, og cv'er valideret.
 

Bestyrelsesrekruttering

Forandringerne er store og de globale udfordringer ”banker på døren”. Det er en udvikling som vi har set de seneste år og som har givet anledning til at revurdere om bestyrelsesarbejdet kan matche denne udvikling.
Et af kravene til en moderne bestyrelse er at den i dens sammensætning skal afspejle en erfaringsmæssig og kompetencemæssig bredde med henblik på at bestyrelsens beslutninger, kan tages på et så bredt og nuanceret grundlag som muligt.

Er de eksterne bestyrelsesmedlemmer positioneret rigtig i forhold hertil, eller er der brug for at nyetablere en bestyrelse med eksterne medlemmer.

Det er nogle af disse spørgsmål som Nextt Management hjælper ejerledere, ejere og børsnoterede selskaber med at finde den rigtige løsning på.

Med udgangspunkt i vort store ledernetværk, bistår vi virksomheden med at udpege medlemmer til bestyrelsen.  

Bestyrelseskandidater fra Nextt Management 
De er alle meget erfarne erhvervsledere som har stor indsigt og kompetence til at håndtere forretningsmæssige, juridiske, finansielle og strategiske udfordringer i en professionel bestyrelse. Vort ledernetværk har kandidater inden for alle brancher og er geografisk fordelt over hele landet. Og en ting er erfaring og kompetence, men det er lige så vigtigt for Nextt Management at de kandidater som vi bringer i position er personligheder med stor berøringsflade og som kan indgå i et bestyrelsesteam samtidig med at de kan fungere som sparring overfor den daglige ledelse.

Processen og udvælgelsen
Rekrutteringsprocessen bygger altid på en grundig foranalyse, der afspejler virksomhedens strategiske udfordringer og mål samt en kvalifikationsprofil, der matcher den samlede bestyrelses kompetencer.

Analysen og processen omfatter:

  • Situationsanalyse og beskrivelse af virksomheden, bestyrelsen og direktionen samt interview af ejerleder/ejer 
  • Kandidatprofil som udarbejdes i fællesskab 
  • Søgning i Nextt Management ledernetværk og evt. executive search 
  • Afdækning af inhabilitet
  • Fortroligt interview af udvalgte og kvalificerede personer samt referencer 
  • Præsentation af kandidater 
  • Beslutning og evt. introduktion til virksomhed/bestyrelse 
  • Evt. bestyrelsesseminar med udgangspunkt i den nye sammensætning 
  • Udpegning og valg af bestyrelsesmedlemmer er en proces om adskiller sig fra almindelig rekruttering.  
Det er vi beviste om i Nextt Management med vor personlige tilgang til opgaven og kandidaterne.
 
Kontakt direktør Torben Hvashøj på 4333 2780 for en drøftelse af selskabets bestyrelsessammensætning.

MBI kandidater

Hvad er Management Buy-in?
Det er en leder eller et team som udefra har fremskaffet kapital til at kunne overtage en virksomhed, eller en del heraf, samtidig med at de bliver en del af den nye ledelse.

Nextt Management er ikke kapitalformidler, men hjælper og formidler MBI kandidater til at kunne overtage en virksomhed.

Er du kandidat?
Vi ved, at der er stor interesse og at mange dygtige direktører, Interim Managers og ledende medarbejdere har ambitioner om at blive medejere af deres egen virksomhed. Det sammenholdt med, at der er mange etablerede virksomheder i Danmark, der står overfor et ejer- eller generationsskifte har inspireret os til at kunne tilbyde et netværk af MBI kandidater.

Om generationsskifte og planlægning heraf.
Når virksomheden skal drives, er planlægning helt naturligt, men når generationsskiftet trænger sig på, viser det sig ofte i praksis, at planlægningen lader en del tilbage.
Denne planlægning er ikke desto mindre helt afgørende for virksomhedens og ejerens fremtid.

Ikke kun alder
Planlægningen omfatter bl.a. tidspunktet for gennemførelse af generationsskiftet. Hvornår er det optimalt for ejeren at skabe sig en tilværelse efter overdragelse af virksomheden?
Det er ikke altid blot et spørgsmål om ejerens alder, men også en vurdering af det rigtige tidspunkt at gå i markedet for salg af virksomheden. Der kan være en række forhold, som bestemmes uafhængigt af alder som f.eks. en begyndende branchekonsolidering med større virksomheders opkøb af mindre konkurrenter.
Mere samfundsmæssige forhold kan spille ind. Måske er et rigtigt tidspunkt set ud fra ejerens alder optimalt, men eksempelvis er pengeinstitutternes udlånsvillighed samtidigt generelt dårlig eller tiderne for virksomhederne er ugunstige, og dermed er køberne afventende.

Hvem skal overtage
Som en del af overvejelserne indgår en vurdering af, hvem der skal overtage virksomheden.
Såfremt det er et familiemedlem, skal både kvalifikationer og værdiansættelse, der ikke nødvendigvis sker på markedsvilkår, vurderes.
I langt de fleste generationsskifter overdrages virksomheden til købere uden for familien (arbejdende købere eller strategiske købere). Det anslås, at højest hvert fjerde generationsskifte gennemføres inden for familien, og andelen af familiehandler er faldende.
Ledende nøglemedarbejdere
En noget større andel af virksomhedsoverdragelserne sker til ledende nøglemedarbejdere eventuelt sammen med købere udefra eller investorer. Disse benævnes ofte fagteknisk som MBO (Management Buy Out) i modsætning til MBI (Management Buy In), hvor en køber udefra køber sig ind i virksomheden.

Glidende generationsskifte
Hovedsageligt grundet købers utilstrækkelige kapitalforhold bringes de såkaldte glidende generationsskifter og sælgerfinansiering ofte op som forslag. Her skal man dog være opmærksom på, at køber og sælger ikke nødvendigvis har samme interesser. En køber vil ofte ændre og modernisere forretningsgrundlaget, hvilket kan medføre ændringer i de kontante betalingsstrømme til ugunst for sælger.

Men også køber kan risikere at komme i vanskelige problemer, hvis der sker negative forhold, således der er bristede forudsætninger for finansieringen eller en uventet fremgang i virksomheden, der forøger værdien, hvorved køber måske slet ikke kan gennemføre handlen som planlagt grundet forhøjet værdi.

Et glidende generationsskifte er egentligt en opdeling af det økonomiske generationsskifte og det ledelsesmæssige generationsskifte med henblik på at få et forskelligt tidsforløb. En sådan adskillelse kan også ved den rette model give parterne fordele og medvirke til overhovedet at få gennemført en virksomhedsoverdragelse.

Strategisk overtagelse
Grundet en igangværende branchekonsolidering, hvor virksomheder sammenlægges for at skabe et stærkere forretningsgrundlag, vil andelen af generationsskifter løst på denne vis stedse blive større. Også fusioner mellem virksomheder vil kunne løse mange af de forestående generationsskifter - ikke mindst grundet den virksomhedsstruktur, som vi har i Danmark med mange små og mellemstore virksomheder.

Ofte løses generationsskifter derfor ved salg til de såkaldte strategiske købere, der kan være konkurrenter, kunder, leverandører o.lign.

Hvordan kommer du videre?
Vores Corporate Finance-partnere kan i forbindelse med en MBI proces tilbyde et sammenhængende forløb, så du får alle forhold afdækkes inden en mulig transaktion:

  • Gennemgå virksomheden og beslutte, om den er egnet til en MBI proces.
  • Sørge for, at sælgers forventninger er realistiske.
  • Udvikle en forretningsplan sammen med et MBI team.
  • Udarbejde og fremlægge et gælds/investerings/finansieringsforslag.
  • Arbejde tæt sammen med bankforbindelser og afstemme muligheder i forhold til MBI.
  • Præsentationer overfor alternative finansieringskilder og forhandling af finansieringspakke.
  • Bistå i forhandlingerne om at nå til enighed.
  • Bistå, om nødvendigt med supplerende MBI kandidater.
  • Bistå med udarbejdelse af due diligence og drifts due diligence.
  • Bistå i forhandlingerne om en salgsaftalen.
  • Projektledelse.

 

Procedure

Talentbank af prækvalificerede ledelsesressourcer
De mange ledertalenter (2250) vi arbejder med har alle været udfordret i flere forskellige ledelsespositioner i danske og/eller internationale virksomheder.
Vores erfaring med at opbygge en prækvalificerede ledertalentbank, gør at vi konstant er i stand til at formidle udbygge og forbedre kvaliteten af ledertalenter.
Den seneste opgørelse af kandidater, der har fungeret som enten bestyrelsesmedlem, direktør, leder, projektleder, afdelingsleder eller managementkonsulenter er:

  Kandidater      Kandidater 
Forandringsledelse  864    General ledelse  1101 
Turnaround  791    Produktion  697 
Forretningsudvikling  687    Logistik  392 
Konsulentopgaver  989    Projektledelse  410 
Administration  598    Indkøb/lager  467 
Økonomi og ledelse  889    Kvalitetsledelse  361 
HR  572    Salg & Marketing  422 
IT  358    Supply Chain Mrg  368 
Ledertræning  379    Produktudvikling  347 


Mange af vore ledertalenter har erfaring fra flere forskellige brancher og funktioner både nationalt og internationalt.

 

Priser og aftaler

Vores honorarpolitik tager også udgangspunkt i vores forretningsværdier om at være fleksible og dynamiske og vi tilbyder derfor, at du som kunde kan vælge mellem en honorarmodel, som tager udgangspunkt i en fast procentdel af den aftalte årsløn, eller en fastprisaftale pr. opgave. Begge modeller kan indarbejdes i en koncern/partnerskabsmodel der bl.a. indeholder årsrabatter og bonus.

24 måneders garanti
I perioden indtil 24 måneder efter første arbejdsdag yder vi GARANTI hvis I opsiger ansættelsesforholdet. Nextt Management er således forpligtiget til at gennemføre en fornyet hurtig rekrutteringsproces uden beregning.
 

Kunder

INTERIM MANAGEMENT

Opgave 1
Ejerskab:Investorejet
Branche: Servicevirksomhed
Jobområde: Adm. Direktør
Opgave: Generel ledelse og forandringer
Periode: Seks måneder
 

Bestyrelsen og direktøren var blevet uenige om den fremtidige strategi, hvorfor direktøren var fratrådt og fritstillet. Bestyrelsesformanden ønskede en kvalificeret kandidat, som kunne holde momentum og fortage en del ændringer i perioden, indtil der kunne fastansættes en permanent adm. direktør.

Opgave 2
Ejerskab: Skandinavisk kapitalfond
Branche: Global salgs- og produktionsvirksomhed
Jobområde: Udviklingsdirektør R/D
Opgave: Ledelse af tre store udviklingsprojekter
Periode: 6 måneder

Mange nye strategiske ændringstiltag havde medført en del lederopsigelser således også i udviklingsafdelingen. Den internationale direktør for området ønskede en hurtig reetablering af ledelsen ved at få tilknyttet en meget kompetent interimleder på området.

Opgave 3
Ejerskab: Medlemsejet
Branche: Serviceorganisation
Jobområde: Salgsdirektør
Opgave: Opbygning af en ny salgsorganisation
Periode: Fire måneder

En meget succesrig serviceorganisation ønskede at forstærke markedspenetreringen ved etablering af en ny salgsorganisation. Direktøren ønskede en erfaren Interim Manager med reference til en lignende situation.

Opgave 4
Ejerskab: Børsnoteret
Branche: International industrikoncern
Jobområde: Koncernøkonomi
Opgave: Indgå i en task force med reference til direktionen
Periode: To mand i seks måneder

Som et led i en ny strategiplan med ændret fokus på en række områder, ønskede virksomheden at styrke ledelsesindsatsen for dermed at sikre implementeringen og gennemførelsen af planen. To interimledere indgik i organisationen, hvor de udførte parallelledelse i kombination med løsning af konkrete opgaver.

Opgave 5
Ejerskab: Ejerledet
Branche: Produktions- og salgsvirksomhed
Jobområde: Administrerende direktør
Opgave: At lave en turn-around
Periode: 13 måneder

Efter et generationsskifte ønskede virksomheden at foretage et turn-around, med henblik på at tilpasse virksomheden til de nye globale tider. Virksomheden havde i en årrække været inde i en turbulent periode med negative resultater til følge.

Opgave 6
Ejerskab: Børsnoteret
Branche: Global produktions- og salgsvirksomhed
Jobområde: Koncernfinans
Opgave: Koncernkonsolidering og kompetenceudvikling
Periode: Fire måneder

Efter en periode med strategiske opkøb ønskede virksomheden ekstra ressourcer til konsolideringen af virksomhederne samt at tilføre yderligere kompetence til organisationen.

Opgave 7
Ejerskab: Kapitalfond
Branche: Salgs- og udviklingsvirksomhed
Jobområde: Direktør
Opgave: Realisering af første fase i en ny strategi
Periode: 12 måneder

Kapitalfonden, som investerer i mindre virksomheder med vækstpotentiale, havde et ønske om at få tilført en interim leder, der kunne igangsætte en større strategisk vækstplan.

Opgave 8
Ejerskab: Børsselskab
Branche: International produktionsvirksomhed
Jobområde: Supply Chain Manager
Opgave: Sikre kvaliteten og sikkerheden i forsyningskæden
Periode: Seks måneder

Med produktion i mange lande og påbegyndende outsourcing til Kina, ønskede virksomheden at sikre sig kvaliteten og forsyningssikkerheden af komponenter og halvfabrikata til deres samlefabrikker. Interim Manageren fik til opgave at gennemgå hele forsyningskæden samtid med en reorganisering af afdelingen.

Opgave 9
Ejerskab: Ejerleder sammen med kapitalfond
Branche: Produktion og internationalt salg
Jobområde: Økonomidirektør
Opgave: Økonomistyring og ledelse
Tidsperiode: Ni måneder

Virksomheden havde i en længere periode været udsat for en hård europæisk konkurrence fra andre komplementære produkter og var derfor presset på likviditeten. Virksomheden ønskede en erfaren Interim Manager, der kunne håndtere situationen både i forhold til bank, kreditorer og en intern revurdering af omkostninger og aktiver.

Opgave 10
Ejerskab: Udenlandsk børsselskab
Branche: Transportsektor
Jobområde: Skandinavisk HR chef
Opgave: Sammenlægning af HR-funktioner
Tidsperiode: Fire måneder

En international virksomhed med skandinavisk hovedkontor i København ønskede at sammenlægge HR funktionerne i Norge, Sverige og Danmark.

Opgave 11
Ejerskab: Ejerledet
Branche: Grossistvirksomhed
Jobområde: Økonomi- og regnskabschef
Opgave: Etablering af en ny regnskabsmæssig platform
Tidsperiode: Ni måneder

Virksomheden havde via opkøb og frasalg været igennem en turbulent tid med mange udfordringer. Opgaven var at opbygge et fælles økonomisystem samtidig med ansvaret for daglig drift. Virksomheden havde parallelt i forløbet haft tid til at ansætte en permanent økonomi- og regnskabschef.

Opgave 12
Ejerskab: Investorejet
Branche: Medie
Jobområde: Udviklingsdirektør
Opgave: Forretningsudvikling af en ny avis
Tidsperiode: Seks måneder

En kreds investorer ønskede at etablere en ny avis. Opgaven var at igangsætte og udvikle virksomheden til et niveau, hvor den permanente direktør kunne tage over.

Opgave 13
Ejerskab: Ejerledet
Branche: Procesvirksomhed
Jobområde: Produktionsdirektør
Opgave: Produktionsledelse med fokus på produktudvikling
Tidsperiode: Seks måneder

Som en akut situation havde virksomheden brug på en Interim Manager for at vinde tid til at kunne gennemføre en traditionel rekrutteringsproces.

Opgave 14
Ejerskab: Ejerledet
Branche: Salg og fremstilling
Jobområde: Meddirektør
Opgave: Forbedre et forestående virksomhedssalg
Tidsplan: Fem måneder

Direktør og ejer havde i en længere periode overvejet et salg af virksomheden som et led i et generationsskifte. Opgaven var at modne virksomheden til salg.



 



MANAGEMENT CONSULTING

Opgave 1

Kunde:  Designvirksomhed
Branche: Kreative erhverv
Opgave:  Business plan i forhold til international ekspansion
Periode: 3 måneder

Med udgangspunkt i en klarlæggelse af Value proposition, blev der udarbejdet en strategi og handlingsplan for en international satsning, der aktuelt har ført til salg på tre nye europæiske markeder. Organisationen og medarbejderne er sideløbende blevet udviklet, så fokus nu er på det internationale marked.

Opgave 2
Ejerskab: Ejerledet
Branche: Medico
Periode: 10 dage

Opgave: Efter kraftig vækst have kunden(direktion og bestyrelse) behov for udarbejdelse af ny og fokuseret vækststrategi og plan. Overblik over markeds- og interne data. Etablering af vision, mission, mål, strategi og indsatsområder. Resultat: konkret plan til opfølgning i bestyrelse og implementering i direktion.

Opgave 3

Kunde: Producent af specialmaskiner
Branche: Maskinfremstilling
Opgave: Kortere gennemløbstid og mindre lager
Periode :7 måneder

Et stigende antal varianter af slutproduktet har medført en voldsom lagerbinding for at sikre kort leveringstid. Implementering af styringsprocesser i produktionen med fravalg af ikke værdi skabende aktiviteter sikre tilpas kort produktionstid samtidig med at varianterne skabes mindre halvfabrikata lagre eller direkte i slutmontagen.

Op
ave 4
Ejerskab: Børsnoteret

Branche: Energi

Opgave:  Efter kraftig vækst i afdelingen, som omfattede medarbejdere på flere internationale lokationer,  havde kunden behov for udvikling af fælles mål og kultur, sikring samarbejde på tværs og udnyttelse af kompetencer og udvikling af den interne kommunikation. Opgaven resulterede bl.a. klarhed i mål, i en omorganisering der matchede de overordnede mål og behov og opgradering af  den interne kommunikation.
Periode: 15 dage over 2 måneder.

Opgave 5
Ku
nde: Dansk børsnoteret industrivirksomhed
Branche:Fødevarer
Opgave:Integrator - integration af opkøbt, udenlandsk virksomhed
Periode:Februar 2007 – november 2007


Opgave 6
Kunde: Videncenter for Design og Business
Branche: Videninstitutioner
Opgave: Vision og strategi
Periode: 3 måneder

Nystartet videncenter indenfor mode- og livsstilsbrancherne. Fastlæggelse af vision og strategi samt udvikling af forretningsmodel, der sikrer balance mellem videnproduktion og salg.
Resultat er et økonomisk bæredygtig videncenter der servicerer brancherne og uddannelsesinstitutioner.

Opgave 7

Ejerskab: Private Equity ejet
Branche: Møbelbranchen

Opgave: Kunden havde behov for konsulentbistand til at facilitere udarbejdelse af en ny produktudviklingsstrategi. Kraftig medarbejderinvolvering til sikring af forankring. Resultat: Udarbejdelse af ny produktudviklingsstrategi og indsats plan.
Periode: 6 konsulentdage

Opgave 8

Ejerskab: Stor international koncern
Branche:Energi
Jobområde:Fabikschef
Opgave: Rydde op, klargøre til blivende chef
Periode: 7 måneder.                                                

Ledelsen var gået i baglås, og der var mange uløste problemer. Produktiviteten blev hævet med 23 %, via reetablering af medarbejdernes tillid, samt tekniske forbedringer. Ulykkestallet blev reduceret fra meget højt til meget lavt via medarbejder engagement. Respekt og tillid mellem ledelse og medarbejdere blev genskabt.

Opgave 9

Kunde: Markant dansk producent af dagligvare
Branche: Fødevarer
Opgave: Øge produktivitet og minimering af spild
Periode: 9 måneder

Kunden oplever vigende afsætningspriser, hvilket nødvendiggør fokus på produktivitet og spild. Gennem aktiv målstyring og  fokus på ledelsesprocesser samt holdningsbearbejdning styres ledelse og medarbejdere til at nå deres målsætning om 10 % øget produktivitet og 30 % mindre spild.

Opgave 10
Kunde:  Frederikshavn Kommune
Branche: Offentlig
Opgave:  Ledelsesudviklingsprogram
Periode: 2 år

I forbindelse med implementering af ny struktur samt stort behov for offentlig innovation pga. svigtende indtægter, igangsættes et to-årigt ledelsesudviklingsprogram, hvor kommunens 240 ledere over 10 dage, trænes i innovation, eksperimenter og fremdriftsledelse. Indholdet er tværfaglige innovationsmetoder og aktive forandringsprocesser – såvel i de enkelte institutioner som generelt for hele kommunen.

Opgave 11
Kunde:  Mellemstor producent
Branc: Elektronik 
Opgave: Effektive processer mellem backoffice og produktion
Periode: 6 måneder

Virksomheden oplever flaskehalse mellem de administrative funktioner og produktionen som hindre en øget vækst. Analyse viser uheldige arbejdsmønstre i backoffice funktionen som skaber problemer langt ind i produktionen. Indførelse af nye ledelsesmetodikker og arbejdsprocesser i funktionerne sikre optimal eksekvering langt tidligere i processen uden tab af momentum i overgangene.

Opgave 12
Ejerskab: Børsnoteret
Branche: Energi
Opgave: Programledelse af omfattende effektiviseringsprogram på godt 100 projekter. Der blev identificeret et omfattende effektiviseringspotentiale – alt fra design ændringer til ny sourcing strategi og der kørte et stort antal projekter. Resultat: betydelige besparelser blev opnået
Periode: 100 konsulentdage.
 
 
Opgave 13
Ejerskab: Ejerledet

Branche: Kommunikation

Opgave: Udvikling af vækststrategi, lederkompetencer og indsatsplan. Kunden havde behov for hjælp til udarbejdelse af klar vækststrategi og ikke mindst til fastholdelse på tilhørende indsatsområder. Der ble afholdt møde ca. hver 14. dag med ledelsen eller ledende medarbejdere med henblik på sikring af fremdrift. Resultat: nyt lederlag 2 udviklet, klar plan for videre vækst.
 
Periode: 2 månedlige møder over 12 måneder


Opgave 14
Kunde:Dansk børsnoteret industrivirksomhed
Branche:Fødevarer
Opgave:Intern projektleder - omlægning af supply chain og nationalt salg
Periode:December 2007 – januar 2009

Opgave 15
Ejerskab: Stor international koncern
Branche: Energi
Opgave: Forberede/standardisere fremtidigt fabriksbyggeri.
Periode: 6 måneder

Med afsæt i at nuværende fabrikker var meget dyre at etablere og globale planer for fremtidige fabrikker skulle der udvikles et koncept til hurtigere og billigere etablering af fabrikker globalt. Der blev udviklet nogle modelfabrikker, som var basis for byggeri hvor ca. 80 % var standardiseret. Der blev lavet en IT model til konfigurering af fabrikkerne.

Opgave 16

Kunde: Dansk pengeinstitut
Branche:Ejendomsprojekt og leisurekoncern (delvist børsnoteret)
Opgave:Projektleder - turn around af finansielt stresset virksomhed
Periode: Juli 2009 – februar 2011

FAST EXECUTIVE RECRUITMENT

Opgave 1
Kunde: Dafolo
Branche: Tryk og forlag samt IT
Funktion: Adm. direktør

Opgave 2
Kunde: Vestas Americas
Branche: Vind
Funktion: CFO

Opgave 3
Kunde: Dyrup Frankrig
Branche: Farve og lak
Funktion: Salgsdirektør

Opgave: 4
Kunde: Vestas USA
Branche : Vind
Funktion: President

Opgave 5
Kunde: Codegroup
Branche: IT
Funktion: Adm. direktør

Opgave 6
Kunde: Hjerteforeningen
Branche: NGO
Funktion: Økonomidirektør

Opgave 7
Kunde: KK elektronic
Branche: Elektronic og metal
Funktion: IT chef

Opgave 8
Kunde: Samson Agro
Branche: Landbrugs maskinindustrien
Funktion: Salgsdirektør

Opgave 9
Kunde: Samson Agro
Branche: Landbrugs maskinindustrien
Funktion: Produktionschef

Opgave 10
Kunde: Syngenta
Branche: Frø og kemikalier
Funktion: Regnskabschef

Opgave 11
Kunde: Tetra Pak
Branche: Maskiniundustrien
Funktion: Engineering Manager

Opgave 12
Kunde: Johson Controle
Branche: Køleindustrien
Funktion: Divisionsdirektør

Opgave 13
Kunde: Vestas Vingefabrik
Branche: Vind
Funktion: HR manager

Opgave 15
Kunde: De Gule Sider
Branche: Grafisk
Funktion: HR chef

Opgave: 16
Kunde: Mariendal
Branche: El installation
Funktion: Økonomichef